blog
Urban Arrow – Volvo wśród rowerów cargo
Przejażdżka rowerem Haarlemmerweg w Amsterdamie, połączona z liczeniem napotkanych Urban Arrow, może przyprawić o zawrót głowy. Dominacja tej jednej marki jest przytłaczająca i jednocześnie bardzo zrozumiała w Holandii. A szczególnie w mieście, w którym znajduje się siedziba producenta. Jeśli pokusić się o małą sondę wśród 100 przypadkowych rowerzystów to “Urban Arrow” z pewnością będzie najczęściej wskazywanym producentem rowerów towarowych.
Co jest takiego niesamowitego w “miejskich strzałach”, że produkty tej marki urosły do rangi ikon wśród rowerów towarowych?
Przełomowy projekt
Żeby odpowiedzieć musimy cofnąć się do przełomu 2011/2012 roku, do chwili wprowadzenia Urban Arrow Family na rynek. Trzeba pamiętać, że był to moment, w którym napędy elektryczne nie były jeszcze tak rozwinięte. Nawet dominujący dziś Bosch eBike System znajdował się w powijakach. Z kolei zdecydowana większość rowerów cargo miała pudełkowate skrzynie ze sklejki i stalowe ramy. Często ich design nie zmieniał się od połowy lat 1990.
Wyjątkowy design Urban Arrow Family był wówczas dla rynku rowerów towarowych nie tyle powiewem świeżości, co zapowiedzią huraganowych zmian. Aluminiowa rama, skrzynia z lekkiego i mocnego rozszerzonego polipropylenu (EPP), nowoczesne kształty świadczyły wówczas o dalekowzroczności i talencie twórców projektu. Odważną decyzją było także założenie, by zamiast rozpraszać wysiłek na projektowanie różnych modeli rodzinnych, zdecydowali się rozwijać jeden flagowy model – Family – sprzęt dla każdej rodziny z jednym, dwojgiem, czy nawet czwórką dzieci w różnym wieku.
Główny projektant, świeżo upieczony wówczas absolwent studiów, Wytze van Mansum, rzadko wychodzi z cienia. W wywiadzie udzielonym na potrzeby projektu “A Decade of Cargo Bike” mówi o wadze nowych technologii, które pozwoliły jemu i jego zespołowi wdrożyć rozwiązania, o których wcześniej nie mogli marzyć.
Ciągły rozwój
Dziś, kilkanaście lat później, Urban Arrow wciąż pozostaje niedoścignionym wzorem w zakresie wzornictwa. Poza użyciem nowych materiałów i nowoczesnym wyglądem, Urban Arrow wyróżnia modułowość i podatność na zmiany. Fenomen tej marki wynika w dużej mierze z wysiłku jaki projektanci wkładają w rozwój produktu. Dotyczy to samego roweru, który stale się zmienia, jak i oferty akcesoriów. Żeby nie być gołosłownym wystarczy przytoczyć całkowitą zmianę systemu sterowania w Family, przeprowadzoną w 2021 roku. W rocznicowej wersji Anniversary pojawił się z kolei amortyzator przedniego koła o nietypowej budowie, opartej na wahaczu. Urban Arrow Family jest nie tylko świetnym rowerem, ale rdzeniem całego systemu nowoczesnego transportu miejskiego. Wśród rodziny wchodzi dziś siedem modeli rowerów o przeznaczeniu wyłącznie biznesowym i dwa rodzinne. Nic dziwnego, że w ostatniej dekadzie rowery tej marki zaczęły pojawiać się na ulicach miast w kilkudziesięciu krajach świata.
Wzór mobilności XXI wieku
Rozwiązania stosowane w Urban Arrow, a także unikatowy design, powodują, że często porównuje się rowery tej marki do aut Volvo czy Tesli albo produktów Apple. Producent nie obraża się na takie porównania, jednak nie próbuje naśladować innych firm. Nazwa Smart Urban Mobility B.V. – bo tak nazywa się oficjalnie producent “miejskiej strzały” – zobowiązuje. Firma od początku kroczy własną ścieżką i wyznacza trendy w mobilności XXI wieku. Wielu próbowało podążać ich śladem, ale trudno byłoby o przykład porównywalnego sukcesu w świecie rowerów towarowych. To, że Urban Arrow jest najczęściej chyba widywanym rowerem towarowym na ulicach polskich miast nie jest wcale przypadkiem.